Bilgisayarın Sürekli Chdisk Yapması


chkdskBilgisayarın Sürekli Chkdsk Yapması

Bazen bilgisayarlarımız bilmediğimiz şeyleri, otomatik, varsayılan olarak gerçekleştiriyor. Bunu bilmeyen çoğu kişi, bilgisayarın çöktüğünü hemen format atılması gerektiğini savunur.

Merhaba, bazen bilgisayarlarımız bilmediğimiz şeyleri otomatik, varsayılan olarak yapıyor. Bunlardan birisi de chkdsk. Her restart’ta chkdsk yapan bilgisayarlara nasıl bir çözüm yolu buluruz. Öncelikle chkdsk’in sebebini öğrenmeliyiz. Hard disk ile alakalı bir problem olduğunda, dosya sisteminde bir problem olduğunda, elektrik gidip-gelmesinde yaşanan ani kapanmalarda windows otomatik olarak chkdsk ayarlayarak herhangi bir problem olduysa eğer düzeltmek ister. Dosyaları inceleyerek varsa bir problem düzeltir, yoksa taramayı gerçekleştirir ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak açar.

Ancak bazı durumlar vardır ki, ani açılıp-kapanmadan harddisk zarar görür, veya bad sector dediğimiz hard diskte herhangi bir darp oluşumu sebebiyle harddisk çöker, kullanılamaz hale gelebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak pek birşey olmayıp, harddiski yenilemek gerekir.

Birde bunda şöyle bir durum vardır, chkdsk zamanlanmış görev olarak çalışır ve her restartta chkdsk yeniden başlatır, tarar, yeniden başlatır ve tarar. Bu gibi durumların genelinde harddiskte bir problem olduğu kanısı çoğunlukta olup, harddiskiniz yakın bir zamanda ya çökecek, ya da S.M.A.R.T diye bir yazı çıkarak harddiskinizin kullanılamaz halde olduğunu size bildirecektir.

Harddiskinizde önemli bilgileriniz var ve beni bir süre daha idare etsin yeter diyorsanız, aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.

Başlat – Çalıştır’a gelerek “chkntfs /x c:” yazarak ENTER tuşuna basıyoruz,

Daha sonra,

Başlat – Çalıştır’a gelerek Regedit yazıyoruz, ve aşağıdaki yola gidiyoruz.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager”

“Bootexecute” dizisini bularak Değiştir’e tıklıyoruz, ve içindekileri siliyoruz.

Bu Zamanlanmış Görevler programının kayıt defteri yoludur. Tabii ki, ne olur ne olmaz biz “Bootexecute” dizisinin içindekileri bir tarafa not edelim, yedeğimizi almış olalım. Herhangi bir problem de tekrar eski haline getirebilmek için bunlar bize lazım olabilir.

Bilgisayarımızı Yeniden Başlatabiliriz,

Yeniden başlattıktan sonra probleminiz büyük ihtimal (çoğunlukta uygulanan bir yöntem) ortadan kalkmış olacaktır.

Dediğim gibi, siz gene de yedeklerinizi alın ve harddiskiniz her an çökecekmiş gibi hazırlıklı olun.

Daha sonra kaybettiğinizde, geri getiremeyeceğinizde üzüleceğiniz birşey yapmamış olun.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Efe
    Mart 9, 2017 at 11:35 pm

    Bilgisayarın gücünü aniden kesersen, powera asılırsan chkdsk tabi çalışır, sıkıntı yok, çökmesin hdd’m 🙁

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımda

Paylaşımcı Bey

Paylaşımcı Bey

Her konuda birşeyler okumaya, öğrenmeye çalışan ve bildiklerini paylaşmayı seven birisi olarak, sizlere kendi bildiğim konularda yardımcı olmak için buradayım. Takip eden, etmeyen herkese teşekkürler. Paylaşımcı Bey..

Beni Takip Edin

Beni takip ederek anlık yazılarıma ulaşabilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yeniliklerden Haberdar Olun

Sizde E-Posta Adresinizi Bizimle Paylaşarak yeni mesajlarımızdan haberdar olabilirsiniz.