Dolar Düşüyor.


Dolar

Dolar Düşüyor..

Doların düşmesi iyi mi kötü mü?

Uzun bir süredir yükselişte olan, arada bir alçalan ancak gene de belli bir seviyeden aşağıya inmeyen dolar artık düşmeye başladı. Umarım bu düşüş uzun süreli olur, sürekli düşmeye devam eder. Her ne kadar ekonomimizdeki bir kısım birimler TL’ye dönüş yapmış olsa da, gene türkiyeye ithal gelen baya bir ürünün dolar üzerinden gelmiş olması bu ürünlerin satışını yapıp, alışını yapan azımsanmayacak derecede şirketi etkiliyor. Bu sebeple doların düşmesi onların kârına, çıkması zararına olacaktır. Çünkü ürün alışı dolar ile yapan şirket yüksek fiyattan alıp, satışını da aynı derecede yükseltmeye çalıştığında bir çok müşterisini kaybedebiliyor, veya müşteriler bu fiyatları kabul etmiyor. Bu durumda ya şirket zarar edecek, ya da müşterisini kaybedecek. Uzun vadeli bir dolar düşüşü türkiye ekonomisini rahatlatacağa benziyor. Tabi ki birde bu dolardaki artışın suni bir artış olduğunu düşünenler var. Her ne kadar bunu doğrulayan bir çok hareket olduysa da, zarar eden zarar kâr eden kâr ediyor. Suni veya doğal bir artış olması alıcı veya satıcılar için pek fark etmiyor. Umarım bu rüzgar uzun süreli tersine dönmüş olur.

Düşüşün uzun bir sürmemesi ekonomik olarak bazı problemler çıkaracağa benziyor. Elektronik fiyatlarındaki alışlar, satışların dolar üzerinden olması sebebiyle bu konuda bir çok kişi problem yaşayacağa benziyor.

Beklenmeyen bir düşüşün sonucunda sanıyoruz ki dolar tekrar eski seviyesine çıkacak, hatta daha da yükseğe çıkması muhtemel olacak. 2018 yılbaşında 4 lira tahmini yapan ekonomistlerin tahmini tutacağa benziyor.

Doların euro karşısındaki paritesinin düşmesi, tl karşısında değer kazanması kamu tarafından ilerleyen zamanlarda ekonomik bir sıkıntı olarak ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Umuyoruz ki doların düşüşü devam eder, ekonomimiz çok daha iyi noktalara gelir.

Merkez bankasının da bu konudaki duruşu çok önemli, alacağı aksiyonları ivedi bir şekilde alarak doların düşüşünü hızlandırmaya gidebilir.  Merkez bankası bugüne kadar bu tür durumlarda aldığı aksiyonlarda genel olarak eleştirildi, doların yükselmesinde bir kere faiz yükseltmesine giden merkez bankası çok eleştiri alınca bundan sonraki adımlarını da bu eleştirel bakış açısına uygun şekilde yapıyor ve faizleri sabit tutuyor. Ancak bu bir çözüm mü? Doların düşmesini hızlandıracak bir hareket yapılabilir mi? Merkez bankasının alacağı aksiyon dolarda düşüşü durdurup ters yönde etki gösterip artışa sebebiyet verir mi?

Hepsini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Etiketler:, , ,

Bunu da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımda

Paylaşımcı Bey

Paylaşımcı Bey

Her konuda birşeyler okumaya, öğrenmeye çalışan ve bildiklerini paylaşmayı seven birisi olarak, sizlere kendi bildiğim konularda yardımcı olmak için buradayım. Takip eden, etmeyen herkese teşekkürler. Paylaşımcı Bey..

Beni Takip Edin

Beni takip ederek anlık yazılarıma ulaşabilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yeniliklerden Haberdar Olun

Sizde E-Posta Adresinizi Bizimle Paylaşarak yeni mesajlarımızdan haberdar olabilirsiniz.