Notebook Bilgisayarlarda Batarya Dolmuyor Hatası


Notebook bilgisayarlarda batarya kısmında dolmuyor %0 şeklinde yazı çıkması problemi

Bir çok kişinin bilgisayarında uzun süre şarjda kalan bataryalarda yaşadığı problemlerden biri olan ” %0 Dolmuyor” problemini ele alalım dedik.

Merhaba,

Bugün sizlere notebook bilgisayarlarda sürekli şarjda kaldıktan sonra büyük çoğunluğunda verdiği hata olan “%0 Dolmuyor” problemini anlatmaya, sıkıntılarınız varsa bildiğim kadarıyla gidermeye çalışacağım.

Bir çoğumuz günümüzün de getirdiği şartlar sebebiyle günün çoğu vaktini bilgisayarlar başında geçiriyoruz. Notebook bilgisayarlarda, evimizde veya şirkette oturduğumuz sürece genelde şarjda takılı oluyor.

Bu durum, bir çok notebook sahibinin yaşadığı problemlerden olan “Batarya Ölmesi, Batarya bitmesi, Batarya dolmaması” sorununu ortaya çıkarıyor.

Sürekli Şarjda olan notebook bilgisayarların bataryaları malesef ki, bir süre sonra ya artık doldurulamıyor, çünkü içindeki bileşenler değerini kaybediyor. Çok uzun zaman önce okuduğum bir yazıda “Eğer laptopunuzu şarjda çalıştıracaksanız, bataryasını çıkarın öyle çalıştırın.” diye yazıyordu. İlk okuduğumda dedim ki “Eee. ne anlamı kaldı o zaman notebook kullanmanın.” ancak bir süre sonra bunun sebebini anladım. Notebook’ların sürekli şarjda olması pilin ölmesine sebep oluyor.

Tabi, pilin ölmesi artık çözülemeyecek bir problem. Yeni bir batarya almanız gerekecek. Birde bunun dışında yaşanılan ” %0 Dolmuyor ” hatası var. Bu da çözülebilecek bir problem.

Öncelikle bilgisayarımızı kapatıyoruz. Kapattıktan sonra arka kısımdan bataryayı çıkarıyoruz. Bataryayı çıkardıktan sonra bilgisayarımızı prize takarak açıyoruz. Açtıktan sonra aşağıdaki adımları izliyoruz.

Nasıl mı ? Şöyle ki ; Bilgisayarınızın Aygıt yöneticisi kısmına tıklıyoruz;

aygıt yöneticisi

Daha Sonra Aygıt yöneticisinde ” Pil ” sekmesine tıklıyoruz ;

batarya

Pil sekmesine tıkladıktan sonra yukarıda olduğu gibi orada gözüken seçenekleri ” Kaldır ” diyerek kaldırıyoruz.

Daha sonra bilgisayarımızı tekrar kapatıyoruz. Bataryamızı takıyoruz. Bilgisayarımızı açıyoruz. Bilgisayarımızı açtıktan sonra Windows bataryayı tanımlayacaktır. Bataryayı tanımladıktan sonra alt köşeden problemin çözüldüğünü görebilirsiniz.

Tabi ki ; Ben yaşadığım şeyleri burada sizlere anlatarak sizinde faydalanmanızı amaçlıyorum.  Bu her bilgisayarda kesinlikle işe yarar kimse diyemez. Ama genel olarak çözüm yöntemi budur. Ve umarım yazdığım konuda işinize yarar. Yeni bir batarya almak istemiyorum ya, bu şekilde de idare ederim diyenler parmak kaldırsın :)).

Saygılar ve Sevgilerimle..

Bunu da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımda

Paylaşımcı Bey

Paylaşımcı Bey

Her konuda birşeyler okumaya, öğrenmeye çalışan ve bildiklerini paylaşmayı seven birisi olarak, sizlere kendi bildiğim konularda yardımcı olmak için buradayım. Takip eden, etmeyen herkese teşekkürler. Paylaşımcı Bey..

Beni Takip Edin

Beni takip ederek anlık yazılarıma ulaşabilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yeniliklerden Haberdar Olun

Sizde E-Posta Adresinizi Bizimle Paylaşarak yeni mesajlarımızdan haberdar olabilirsiniz.