Payitaht “Abdülhamid” Dizisi Ekrana Geldi.


payitaht

Payitaht “Abdülhamid” Dizisi Başladı.

Uzun bir süredir fragmanları dönen Payitaht “Abdülhamid” dizisi başladı.

Uzun bir süredir fragmanları dönen II. Abdülhamid Han. Hz.’lerinin anlatıldığı Payitaht “Abdülhamid” dizisi başladı. Tarihimizi, tarihimizdeki önemli insanları malesef ki yanlış anlatan diziler olduğu için insanlar tarih veya tarihte önemli yeri olan şahısların dizilerini izlerken önce bir ön yargı ile yaklaşıyor. Aslında olmayan bir çok şeyi varmış gibi anlatan diziler, Zamanının çoğunu Savaşlarda, devlete hizmet ederek geçiren Padişahları sanki haremden çıkmayan insanlar gibi gösteren diziler  yüzünden insanlar bu dizilere ön yargı ile yaklaşır oldu.

Bunu ilk olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinde gören bizler, 46 Yıl boyunca tahtta kalmış olan Saltanatının 10 yılını seferlerde geçiren ve Osmanlı imparatorluğunun topraklarını saltanatı boyunca nerdeyse 2 katından fazla( 6.557.000 km2 devraldı, 14.893.000 km2 teslim etti) Kanuni Sultan Süleyman Han Hz.’lerini aslında o kadar harem düşkünü bir insan olarak gösterdi ki bu dizi. Yeni nesilden bir çok genç onun aslında Hürrem sultan tarafından yönetildiğini, Şehzade Mustafayı gereksiz yere öldürdüğünü ve kadın düşkünü birisi olarak görür oldu.

Bu dizi tutunca tabi, hemen ardından bir dizi daha geldi Kösem Sultan, aynısını bunda da görür olduk. Kadınlar yüzünden tartışan padişahları, devleti, milleti umrunda olmayan aklında hep harem olan insanlar olarak görür olduk. Aslında bu hiçbir zaman böyle olmadı. Tarihimizi okuyan herkes bilir ki, bunlar gerçek dışıdır. Padişahlar ömürlerini Islam’ın yücelmesine ve Osmanlı Imparatorluğunun yükselmesine harcamışlardır.

Payitaht “Abdülhamid” dizisinin ilk bölümünde bir kaç sahnede şahsen; “Arkadaş geçin şu erkek-kadın sahnelerini, bir muhteşem yüzyıl vakası daha yaşamayalım, ihtiras dizisi olmasın.” diye düşündüm.  Umarım düşündüğüm gibi olmaz. Es film’e bu konuda güveniyorum. İnşallah II. Abdülhamid Han. Hz’lerini gerektiği ve olduğu gibi anlatırlar. Ve genç nesilde bir nebze olsa da gerçekleri görmüş olur. Aslında padişahların ömrünü devlet ve millet için harcadığına şahit olurlar, çünkü biz tarihimizi bilmiyoruz, okumuyoruz. Bize okullarda öğretilen tarih derslerinin büyüdükçe okuduğum kitaplarla hiç alakası olmadığını gördüm. Tarihi yozlaştırma, unutturma çalışması olduğu kesin olan kitaplardan değil, sadece güvendiğiniz kişilerin yazdığı kitaplardan okumalısınız.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımda

Paylaşımcı Bey

Paylaşımcı Bey

Her konuda birşeyler okumaya, öğrenmeye çalışan ve bildiklerini paylaşmayı seven birisi olarak, sizlere kendi bildiğim konularda yardımcı olmak için buradayım. Takip eden, etmeyen herkese teşekkürler. Paylaşımcı Bey..

Beni Takip Edin

Beni takip ederek anlık yazılarıma ulaşabilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yeniliklerden Haberdar Olun

Sizde E-Posta Adresinizi Bizimle Paylaşarak yeni mesajlarımızdan haberdar olabilirsiniz.