Turkcell Yerli Mobil Arama Motoru Yaani’yi Kullanıma Sundu


Yerli araba ve arama motoru konusunda son iki yılda bazı ciddi adımlar atıldı. Atılan son adımın öncüsü olarak Turkcell de listeye eklendi. Turkcell, bir süre önce haberlerini aldığımız Yaani arama motorunu bugün itibariyle iOS ve Android kullanıcıları için uygulama marketlerinde yayınladı.

Şirketin genel müdürü Kaan Terzioğlu tarafından yapılan basın toplantısıyla birlikte tanıtılan yeni yerli arama motorumuz ilk adımda yalnızca mobil platformlarda başarılı olmayı hedefliyor. Yaani mobil odaklı bir arama motoru olması nedeniyle şimdilik Web kullanıcıları yerli arama motorunun nimetlerinden faydalanamayacak. Fakat şirketin ileri aşama planlarının arasında Yaani’nin web sürümü hatta tarayıcı ve e-posta sağlayıcısı olma gibi planları var.

Yaani, Yerli Arama Motoru da Lazım Ülkeye!

Şirketin genel müdürü tarafından düzenlenen basın toplantısıyla Yaani arama motorunun özelliklerine, sistem altyapısı ve arama motoru için kurulan veri merkezinden detaylar verildi. Tamamen yerli olması için maksimum çaba sarf edilen Yaani’yi kullanırken oluşacak verilerin tümünün ülkemizde kalacağı bilgisi paylaşıldı.  Bir kullanıcı olarak Yaani’nin faydalanabileceğiniz öne çıkan bazı özellikleri şöyle:

  • Aile koruma filtresi
  • Konum tabanlı aramalar
  • Gizli modda arama yapma özelliği.

Yaani arama motorunun veri merkezi için ise şirketin gelen müdürü tarafından verilen bilgiler şu yönde:

  • Retina taramalı kapılar, 33 bin fiber altyapı
  • Leed Gold ve Tier III sertifikası
  • 120 dakika yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
  • 210 termal kamera, 10 bin m2 kullanım alanı
  • 6400 kontrol sensörü,  20’den fazla küresel marka

Turkcell’in elinde büyük bir iletişim gücü olması kuşkusuz Yaani’nin daha çok kullanıcıya erişmesinde pay sahibi olacaktır. Turkcell abonesi olan Yaani kullanıcıları, cihazlarına yerli mobil arama motoru uygulamasını ilk defa yüklediklerinde 1 hafta boyunca geçerli 1 GB internet hediyesi kazanacak.

Ayrıca Yaani araması yapan Turkcell aboneleri bazı 3. parti servisler hariç internet paketinden harcamamış olacak. Yaani’nin belli bir kullanıcı oranını yakaladıktan sonra ise dijital reklam olanaklarıyla öne çıkacağı bilgisini vermeyi unutmayalım.

Yerli cephelerden haberler şimdilik bu kadar. Sizce yerli araba mı yoksa arama motoru mu? Yoksa zaten alternatifi olmayan bir şeyi üretmek mi?

Bunu da okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımda

Paylaşımcı Bey

Paylaşımcı Bey

Her konuda birşeyler okumaya, öğrenmeye çalışan ve bildiklerini paylaşmayı seven birisi olarak, sizlere kendi bildiğim konularda yardımcı olmak için buradayım. Takip eden, etmeyen herkese teşekkürler. Paylaşımcı Bey..

Beni Takip Edin

Beni takip ederek anlık yazılarıma ulaşabilir, fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yeniliklerden Haberdar Olun

Sizde E-Posta Adresinizi Bizimle Paylaşarak yeni mesajlarımızdan haberdar olabilirsiniz.